Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šťastné a veselé vraždění neviňátek

28. 12. 2007 18:56:04
Advent a Vánoce jsou dobou, kdy se lidé chovají neobvykle. Nejen, že kupují svým blízkým dárky a rozesílají rozličná pozdravení. Vnímavý jedinec si povšimne, že i strkaná při víkendových nákupech je méně důrazná a kdo kouzlu Vánoc opravdu věří, se dočká poté, co mu bližní sedře mezi bramborami a mrazícími pulty paty vozíkem, i pohledu, v němž je cítit účast. A zatímco nás hřeje ta naše lidská pospolitost, bez mrknutí oka pokračujeme i v jiné tradici – vraždění neviňátek, na něž by neměl žaludek ani Herodes. Jen za rok 2006 jsme jich u nás zabili 25 000, od 60. let již 4,5 milionu. To je již obstojná genocida.

Je to ošidná věc, tyhle tradice. Dobu, kdy na jejich dodržování dbal ještě sám Pánbůh, jsme dávno hodili do kontejneru, dnes už používáme rozum. A tak si může každý svobodně vybrat, kterou a jak oslaví, tak nějak racionálně, a když se na nějakou vybodneme, slízneme to přinejhorším od ženy. Kdo si jednou v mladické nerozvážnosti či snad z nastupující senility řekl, že dodá dárek opožděně a „ona to pochopí“, dobře ví, že to bolí, ale co je to proti tomu se smažit v očistci a nebo rovnou v plamenech pekelných. To je pokrok panečku tenhle rozum.

Ještě lepším výsledkem pokroku je pak slovo „relativní“. Trochu se podceňuje, přitom je pro naší dobu alespoň stejně trefné, jako bylo pro tu minulou třeba označení „století páry“. Sami jsme svou etapu pojmenovali dobou „postmoderní“ a vyznačuje se tím, že člověk je tím, kdo rozhoduje o svém světě. Můžete se rozhodnout, zda chodit do práce nebo vyžírat sociální systém, zda se starat o rodiče nebo je vyvézt umřít za město do nějaké nemocnice a nekazit si s nimi už tak náročný den, a konečně také o tom, zda se vám právě počaté dítě hodí nebo ho zabijete, řekněme postmoderním eufemismem potratíte.

A jsme u toho, co je na téhle době nejlepší, je relativní. Každý má právo na své důvody a všichni je musí respektovat, pokud nechtějí být za zastydlé konzervy. Je špatné nepracovat? Vždyť byste mohli ještě i krást a to by bylo horší, navíc tak máte čas manželovi uvařit a vyprat a dojít pro děti do školy. Je to relativní. Je špatné odhodit rodiče do popelnice zvané LDN, když se o sebe už nepostarají sami? Jistě, oni se o vás v době vaší nemohoucnosti starali, ale teď musíte chodit každý den do práce, máte svoje děti a navíc, kam je dát v 2+1? Je to relativní. Má se narodit dítě, u kterého je pravděpodobné, že nebude vyrůstat v ideálním prostředí? Když ho rodiče prostě nechtějí? A co je to ideální prostředí? Je to holt relativní. A pohodlné.

Přiznávám, že alespoň mezi svými známými a vrstevníky jsem ve svém názoru celkem osamocený. A to mě děsí. Opravdu jsme dospěli s našimi hodnotami tak daleko, že máme pochopení i pro zabití dítěte? Ano, dospěli a mě to straší mnohem více, než celé globální oteplování a islámský fundamentalismus dohromady a s Paroubkem navrch. Jsme tak moderní, že jsme jen za minulý rok zabili 25 000 dětí, od 60. let, kdy se potraty legalizovaly, už 4,5 milionu. To je půlka republiky, z toho jednoho zamrazí. Jistě, část těchto dětí neměla ze zdravotních příčin šanci přežít nebo jen za cenu zdravotního postižení. Ale máme právo si takhle usnadňovat život? Většina lidí na planetě žije v nesrovnatelně horších podmínkách, než do jakých se může nechtěné nebo postižené dítě v našich zeměpisných šířkách vůbec dostat. Nejlepší lékaři celé dny bojují o dny života pro srostlá dvojčata, jejichž rodiče jsou šťastni, že se jim alespoň dostalo naděje své děti mít a vůbec nemají nad čím přemýšlet. Přivykli jsme tomu, že máme dost jídla a oblečení abychom ho mohli vyhazovat a chceme žít pohodlný život i v dalších ohledech. Proto jsme si našli kouzelné slovo, kterým vše omluvíme - je to prostě relativní a basta. Díky němu v sobě každý rok tisíce lidí odsunou někam dozadu ve své hlavě myšlenku: zabil jsem své dítě, vykašlal jsem se na svojí mámu. To je pokrok, panečku.

Autor: Štěpán Dlouhý | pátek 28.12.2007 18:56 | karma článku: 28.75 | přečteno: 4445x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Strunz

Modré – nebo světlé zítřky? Díl čtvrtý: Zopakovat.

Když jsem psal svůj úplně první blog, zakončil jsem ho slovy: „Včera jsme byli označeni za šejdíře, dnes jsme strašeni nepřízní mocných. Co zítra?"

19.10.2017 v 23:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Tomáš Heller

Otevřít českou otázku

Od politiků a z médií často slýcháváme, že společnost je rozdělená. Mají pravdu. Kde ale hledat podstatu tohoto rozdělení, jehož svědky jsme denně?

19.10.2017 v 23:22 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 496 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 104 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 17.44 | Přečteno: 674 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5717
Znuděnej fracek s mlíkem na bradě


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.